0212 635 3637

Sağlıklı Beslenme Ve Diyet

DOĞRU DİYET NEDİR?

Diyet, yenilen yiyecek miktarı ve türünü denetim altına almaktır. Günlük kalori miktarını azaltmak ve bazı yağlı ya da kalori değeri yüksek olan yiyeceklerden kaçınmak anlamına gelir. En etkin diyet, yiyecekleri tümüyle kesmek değil, yemek alışkanlığında kısmi ve istikrarlı değişiklikler yapmak ve yaşamımız boyunca uygulayabileceğimiz bir fiziksel aktivite programı gerçekleştirmektir. Her insanın metabolizması, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Bu nedenle diyet programının kişiye özel olarak diyet uzmanı tarafından belirlenmesi ve takip edilmesi gerekir. Çeşitli mecralarda önerilen diyetler bazı kişilere iyi gelebilir ama bazılarına da son derece olumsuz etkileri olabilir. Yanlış diyetler programları yüzünden metabolizma o kadar yavaşlar ki, bir daha kilo verilemez veya çok kolay kilo alınabilir. Zayıflama esnasında kas dokusu da etkilendiği için her kilo alıp-vermenin ardından vücudun kompozisyonları biraz daha bozulur.

DİYETİSYENİMİZDEN ÖNERİLER:

Şişmanlık ömrü kısaltır.
Fazla kilolarınız depresyona neden olabilir.
Uyku sorunlarınız kilo probleminizden kaynaklanıyor olabilir.
Anormal kan yağlarınızın sebebi fazla kilolarınız olabilir.
Şişmanlık safra taşlarınızı arttırır.
Fazla kilolar eklemlerinizi erken yaşlandırır.
Fazla kilolar kalp-damar hastalıklarının başlıca nedenlerinden biridir.

DİYET PROGRAMI NASIL YAPILIR?

Diyet ve sağlıklı beslenmeden amaç aç kalmadan ve metabolizmayı hasara uğratmadan kilo vermeyi sağlayabilmektir. Sağlıklı beslenme ve diyet programlarında başarı hızla verilen kilolarda gizli değildir. Başarı, verilen kiloların korunmasında gizlidir. Diyet programlarıyla kilo verme süreci aynı zamanda beslenme eğitimini de kapsamaktadır. Bu nedenle nasıl kilo verileceğini gösteren, ancak kilomuzu nasıl koruyacağımız konusunda yeterli bilgi içermeyen diyet listelerinden uzak durulmalıdır.  Diyet konusunda yapılan en önemli hatalar, yanlış kişilerden yardım alınması ve altı çizilen noktaların göz ardı edilmesidir.  Yine diyetisyen tarafından uygun görülen yaşam ve beslenme şekli değişikliğinin uygulanmamasıdır. Uzmanların hatası ise kısa sürede hızla kilo verilebileceğinin vaat edilmesi, beslenme eğitiminin üzerinde yeterince durulmamasıdır.

SAĞLIKLI VE KALICI ZAYIFLAMA

Polikliniğimize gelen zayıflama üyelerimize öncelikle kan tahlilleri yapılır (Kolestrol, şeker, TSH, hematokrit vs.) İkinci basamak vücut analizidir. Vücut analizi cihazı ile kişinin vücudunda ne kadar yağ, kas ve su olduğu, metabolik hızının ne olduğu ölçülür. Tüm bu veriler doğrultusunda diyetisyenimiz tarafından kişiye özel (Sağlık durumu, Vücut analizi, Sosyal yaşamı göz önünde bulundurularak) beslenme programı hazırlanır. Bu işlemler sonrasında üyelerimiz haftanın bir günü kontrole çağırılır. Amacımız kişilerin kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulması ve kalıcı zayıflamadır. Bu nedenle kilo verdikten sonra ücretsiz takip ettiğimiz koruma programıyla hizmete devam edilir. Zayıflama dışında diyabet, hipertansiyon, guatr, kalp-damar hastalıkları gibi mutlaka diyet yapılması gereken hastalara da özelliklerine uygun programlar diyetisyenimiz tarafından düzenlenmektedir.