Koterizasyon

Koterizasyon

KOTERİZASYON NEDİR?

Koterizasyon, elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümüyle ben, siğil ya da nasır gibi cilt kusurlarını buharlaştırarak tedavi etme işlemidir. Bu işlem elektrokoter adıyla anılan bir cihaz ile yapılır. Elektrokoter dokunduğu yeri ısı enerjisi ile yakar. Bu şekilde cilt kusurları yok edilir.

Koterizasyon işlemi şu durumlar için kullanılabilir:

  • Deride bulunan siğillerin ve cilt oluşumları gibi lezyonların tahrip edilmesi,
  • Ameliyat sırasında aşırı kanamayı yönetmek, kan kaybının kontrol altına alınması,
  • Bir endoskopi işlemi yapıldığında midenin, ince bağırsağın veya kolonun içindeki lezyonlardan ötürü gerçekleşen aşırı kanamanın ortadan kaldırılması,
  • Mesane içindeki lezyonların tahrip edilmesi gibi çok yönlü işlemlerde kullanılabilmektedir.

Koterizasyon, görüldüğü üzere çok yönlü bir işlemdir. Problemin meydana çıkış bölgesine göre bir ürolog, dermatolog, plastik cerrah, gastroenterolog, genel cerrah, jinekolog, ortopedik cerrah, damar cerrahı ve kardiyolog tarafından yapılabilmektedir.

Jinekoloji alanında rahim ağzı yaraları ve genital siğiller koterizasyon yöntemiyle tedavi edilebilir.

Koterizasyon nasıl yapılır?

Koterizasyon uygulaması ile penis, vulva veya anüs çevresindeki genital siğiller alçak gerilimli bir elektrikli probla yakarak vücuttan çıkarılabilir. Aynı zamanda rahim ağzında bulunan yaralar iyileştirebilir. Bu tedavi yöntemi, genellikle bir ameliyathaneye gerek olmaksızın, doktorun muayenehanesinde yapılabilir. Yapılacak olan işlemin türüne ve siğillerin sayısına göre kullanılan uyuşturucu yöntemi değişkenlik gösterir. Büyük sıklıkla lokal anestezi kullanılarak ağrı kontrolü sağlanır. Eğer çıkarılan siğillerin sayısı çok fazlaysa, hastanın da talebine göre genel anestezi tercih edilebilir.

Koterizasyon acı verir mi?

Koterizasyon işleminin tamamlanması yaklaşık olarak birkaç dakika sürer. Her insanın ağrı eşiği farklı olduğu için kesin bir şeyin söylenmesi doğru değildir. Ancak bu işlem genel olarak ağrısız olarak nitelendirilebilir. Yine de kişinin taleplerine bağlı olarak, anestezi yöntemi uygulanıp acı ihtimali en aza indirilir.

İşlemden sonra koterizasyon yapılan bölgede bir miktar şişme veya kızarıklık olabilir.