Kriyoterapi

Kriyoterapi

KRİYOTERAPİ(DONDURMA) NEDİR?

Kriyoterapi işlemi, uygulanan bölgede doku haraplaması yaparak etkisini gösteren bir yöntemdir. Soğuk etkisiyle hücre içindeki ve dışındaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücrenin ölümü meydana gelir. Bu yöntem için florokarbon, katı karbondioksid, nitröz oksid ve sıvı azot gazı gibi kriyojen maddeler kullanılır.

BU YÖNTEM HANGİ SORUNLARIN GİDERİLMESİNDE KULLANILIR?

Bu yöntem genellikle; siğil, molloskum kontagiozum hastalığı, güneş lekeleri ve çeşitli benign ve malign deri kanserlerinin tedavisinde uygulanır.

BU YÖNTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bazı deri tümörlerinde cerrahi uygulamaya gerek kalmadan (özellikle yaşlı hastalarda) tedaviye olanak sağlar. Kriyoterapi sonrası siğillerde tekrar etme diğer yöntemlere göre daha az olur. Güneş lekelerinin tedavisinde iyi yanıtlar alınır. Özetle kriyoterapi anestezi gerektirmeyen, kolay ve ucuz bir yöntem olduğu için avantajlıdır.

HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Kriyoterapi sonrası en önemli yan etki, uygulama bölgesinde ağrı, şişlik ve sıvı toplanmasıdır. Bu nedenle hastalara uygulamadan hemen sonra ağrı kesici önerilir. Uygulama bölgesinde iyileşme tamamlandıktan sonra deride renk açılması veya koyulaşma meydana gelebilir.

NE KADAR ZAMANDA SONUÇ ALINABİLMEKTEDİR?

Sonuç alınma süresi lezyonun yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Mesela ayak altındaki siğillerde tedavi için 5-6 seans gerekirken, el, yüz ve genital bölge gibi alanlarda 1-2 seansta lezyon iyileşebilir.
Kontraendikasyonlar (kriyoterapi yapılmaması gereken durumlar)* Servikal kanala doğru birkaç milimetreden daha derin olan lezyonlar.
* Küretajda patoloji saptanması
* Hamilelik
* Probun alanından çok daha büyük lezyonlar
* Aktif servikal enfeksiyon
* Tekrarlayan lezyonlar (LEEP yapılmalıdır)
* CIN 3 ya da kanser varlığı

AVANTAJLARI

* Ciddi yaralanma ya da komplikasyon riski son derece düşüktür
* Hızlı ve uygulanması kolaydır
* Ucuzdur
* Poliklinik şartlarında yapılabilir
* Anestezi gerektirmez
* İşlem sonrası normal yaşantıda değişiklik gerekmez.
* İşlem sonrası kanama riski son derece azdır
* Üreme potansiyeli üzerinde bir etkisi yoktur