Saç Ozon Tedavisi

Üç oksijen atomundan oluşan kararsız bir molekül olan ozon molekülü kısa sürede inaktive olduğundan elde edilince hemen kullanılması gerekir. Saf oksijene yüksek voltajlı elektrik akımı uygulanmasıyla ozon elde edilir.  Tıpta kullanılan ozona, medikal ozon denir. Medikal ozon, %3-5 ozon içeren oksijen gazından oluşur. Medikal ozon kullanılarak yapılan tedavilere ozon terapi denir.

  • Kanın akışkanlığını arttırır.
  • Doku oksijenlenmesini iyileştirir.
  • Hücre enerji üretimini arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ozon tedavisinde, doğrudan bu ajanların dış zarını tahrip ederek hem de dolaylı olarak bağışıklık sistemini etkileyerek gösterir. Böylece bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Ozon, bağışıklık sistemini uyaran ve düzenleyen interferon salgılanmasını artırır.

Ozon kanla ilk temas ettiğinde alyuvarlar esneklik kazanarak bölgedeki kanın akışkanlığını daha da arttırır. Böylece  alyuvarların oksijeni dokulara daha rahat bırakarak oksijen taşıma kapasitesi artar.

İnsan vücudundaki damarlar kalpten uzaklaşıp doku içerisinde ilerledikçe küçülürler. Belli bir incelikten sonra alyuvarlar tek sıra halinde ilerlemek durumunda kalırlar.  Alyuvarlar kan hacminin yarısına yakınını oluştururlar ve kanın akışkanlığında rol oynayan faktörlerin başında gelirler.

Ozon terapi saç köklerini uyarır. Hücrelerin çoğalmasını ve beslenmesini artırarak saç dökülmesinin azalmasını sağlar. Ozon etkisini saçlı deride de gösterir. Böylece kepeklenme azalır veya durur. Saçlar kolayca uzar.  Ozon sert ve kolayca elektriklenen saçların yumuşamasını sağlar. Yağlı saçların yağlanması azalır veya normal hale döner.